Práva související s právem autorským
Práva výkonného umělce k uměleckému výkonu
Umělecký výkon je výkon herce, zpěváka, hudebníka, tanečníka, dirigenta, sbormistra, režiséra nebo jiné osoby, která hraje, zpívá, recituje, předvádí nebo jinak provádí umělecké dílo včetně výtvorů tradiční lidové kultury. Za umělecký výkon se považuje též výkon artisty, aniž jím provádí umělecké dílo. Výkonný umělec je fyzická osoba, která umělecký výkon vytvořila.
Při nakládání s právy k výkonům vytvořeným společně při provedení téhož díla více výkonnými umělci, jako jsou členové orchestru, sboru, tanečního souboru nebo jiného uměleckého tělesa, zastupuje tyto výkonné umělce jejich jménem a na jejich účet umělecký vedoucí tělesa jako společný zástupce. Umělecký vedoucí tělesa není společným zástupcem, určí-li většina členů uměleckého tělesa jako společného zástupce jinou osobu, k platnosti plné moci se vyžaduje písemná forma a podpis většiny členů uměleckého tělesa. Ustanovení o společném zástupci neplatí pro výkonného umělce – sólistu, dirigenta a režiséra divadelního představení, tyto osoby mají i právo být společným zástupcem výkonných umělců.
Právo výkonného umělce zahrnuje výlučná práva osobnostní a výlučná práva majetková.
-
Majetková práva výkonného umělce
Výkonný umělec má právo svůj umělecký výkon užít a udělit jinému smlouvou oprávnění k výkonu tohoto práva, další osoba může umělecký výkon užít bez udělení takového oprávnění pouze v případech stanovených zákonem.
Právem umělecký výkon užít je
– právo na vysílání a jiné sdělování živého výkonu veřejnosti,
– právo na záznam živého výkonu,
– právo na rozmnožování zaznamenaného výkonu,
– právo na rozšiřování kopií zaznamenaného výkonu,
– právo na pronájem kopií zaznamenaného výkonu,
– právo na půjčování kopií zaznamenaného výkonu,
– právo na sdělování zaznamenaného výkonu veřejnosti.
Výkonný umělec má právo na odměnu v souvislosti s rozmnožováním jeho zaznamenaného výkonu pro osobní potřebu obdobně jako má právo na odměnu autor díla.
Majetková práva výkonného umělce trvají 50 let od vytvoření výkonu. Je-li však v této době zveřejněn záznam tohoto výkonu, zanikají práva výkonného umělce až za 50 let od takového zveřejnění.
-
Osobnostní práva výkonného umělce
Výkonný umělec má právo rozhodnout o zveřejnění svého uměleckého výkonu. Sólista, vytváří-li výkon sám, a dirigent, sbormistr, divadelní režisér a sólista, vytváří-li výkon spolu s členy uměleckého tělesa, má právo rozhodnout, zda a jakým způsobem má být jeho jméno uvedeno při zveřejnění jeho výkonu. Výkonným umělcům jako členům uměleckého tělesa přísluší toto právo pouze ve vztahu ke společnému jménu (společnému pseudonymu), pod kterým výkon společně vytvářejí, může být uzavřena dohoda o uvedení takového jména. Výkonnému umělci nepřísluší právo rozhodnout, zda a jakým způsobem má být jeho jméno uvedeno při zveřejnění výkonu v případech odůvodněných způsobem užití výkonu. Umělec má právo na to, aby jeho umělecký výkon, je-li užíván jinou osobou, nebyl užit způsobem snižujícím hodnotu výkonu, výkonní umělci jako jsou členové orchestru, sboru, tanečního souboru nebo jiného uměleckého tělesa jsou povinni brát na sebe přiměřený vzájemný ohled.
-
Úplatná zákonná licence
Do práva výkonného umělce nezasahuje, kdo užije umělecký výkon zaznamenaný na zvukový záznam vydaný k obchodním účelům vysíláním rozhlasem nebo televizí, přenosem rozhlasového nebo televizního vysílání, výkonnému umělci však přísluší právo na odměnu za takové užití. Toto právo může výkonný umělec vykonávat pouze prostřednictvím příslušného kolektivního správce. Do práva výkonného umělce však zasahuje ten, kdo před takovým užitím neuzavře s příslušným kolektivním správcem smlouvu, kterou se stanoví výše odměny za užití a způsob jejího placení. Do práva výkonného umělce zasahuje i ten, komu příslušný kolektivní správce zakázal další takové užití výkonu, protože je vůči němu v prodlení se zaplacením odměny a tuto odměnu nezaplatí ani v dodatečné třicetidenní lhůtě. Neomezí-li kolektivní správce takový zákaz na kratší dobu, trvá zákaz až do doby, kdy bude závazek zaplatit odměnu splněn nebo jinak zanikne, dojde-li k porušení zákazu, neskončí bez souhlasu kolektivního správce trvání zákazu dříve, než budou vypořádány i nároky vzniklé z porušení.
Právo výrobce zvukového a zvukově obrazového záznamu
Zvukový záznam je výlučně sluchem vnímatelný záznam zvuků výkonu výkonného umělce či jiných zvuků, nebo jejich vyjádření. Výrobce zvukového záznamu je fyzická nebo právnická osoba, která na svou odpovědnost poprvé zaznamená zvuky výkonu výkonného umělce či jiné zvuky, nebo jejich vyjádření, nebo pro kterou tak z jejího podnětu učiní jiná osoba.
Zvukově obrazový záznam je záznam audiovizuálního (filmového) díla nebo záznam jiné řady zaznamenaných, spolu souvisejících obrazů vyvolávajících dojem pohybu, ať již doprovázených zvukem, či nikoli, vnímatelných zrakem, a jsou-li doprovázeny zvukem, vnímatelných i sluchem.
Výrobce zvukově obrazového záznamu je fyzická nebo právnická osoba, která na svou odpovědnost poprvé pořídí zvukově obrazový záznam, nebo pro kterou tak z jejího podnětu učiní jiná osoba.
Výrobce zvukového a zvukově obrazového záznam záznamu má výlučné majetkové právo svůj záznam užít a udělit jinému smlouvou oprávnění k výkonu tohoto práva, další osoba může záznam užít bez udělení takového oprávnění pouze v případech stanovených zákonem.
Právem záznam užít je
– právo na rozmnožování záznamu,
– právo na rozšiřování originálu nebo kopií záznamu,
– právo na pronájem originálu nebo kopií záznamu,
– právo na půjčování originálu nebo kopií záznamu,
– právo na vysílání a jiné sdělování zvukového záznamu veřejnosti.
Obdobně zde platí, že do práv výrobce záznamu nezasahuje ten, kdo užije umělecký výkon zaznamenaný na záznam vydaný k obchodním účelům vysíláním rozhlasem nebo televizí, přenosem rozhlasového nebo televizního vysílání, výkonnému umělci přísluší právo na odměnu. Toto právo může umělec vykonávat pouze prostřednictvím příslušného kolektivního správce. Výrobce zvukového záznamu má právo na odměnu v souvislosti s rozmnožováním jeho záznamu pro osobní potřebu. Právo výrobce záznamu je převoditelné. Právo trvá 50 let od pořízení záznamu, je-li však v této době záznam zveřejněn, zaniká právo výrobce až za 50 let od zveřejnění.
Právo rozhlasového a televizního vysílatele
Vysíláním se rozumí výsledek šíření zvuků nebo obrazů a zvuků nebo jejich vyjádření rozhlasem nebo televizí pro příjem veřejností. Vysílatel je fyzická nebo právnická osoba, která na svou odpovědnost uskutečňuje vysílání zvuků nebo obrazů a zvuků nebo jejich vyjádření rozhlasem nebo televizí, nebo pro kterou tak z jejího podnětu učiní jiná osoba.
Vysílatel má výlučné majetkové právo své vysílání užít a udělit jinému smlouvou oprávnění k výkonu tohoto práva, další osoba může vysílání užít bez udělení takového oprávnění pouze v případech stanovených zákonem. Právo vysílatele je převoditelné a trvá 50 let po prvním vysílání.
Právem vysílání užít je
– právo na záznam vysílání,
– právo na rozmnožování zaznamenaného vysílání,
– právo na rozšiřování kopií zaznamenaného vysílání,
– právo na sdělování vysílání veřejnosti.
Právo nakladatele
Nakladatel má právo na odměnu v souvislosti se zhotovením kopie pro osobní potřebu jím vydaného díla. Toto právo trvá 50 let od vydání díla. Doba trvání majetkových práv se počítá vždy od prvního dne roku následujícího po roce, v němž došlo k události rozhodné pro její počítání.